Každému žiadateľovi o udelenie vodičského oprávnenia, doškoľovacieho kurzu vodičov či klientovi využívajúcemu kondičné jazdy v našej autoškole garantujeme odborne kvalifikovaný, trpezlivý a citlivý prístup s dôrazom na jeho individuálne potreby a schopnosti. Naším cieľom je sprostredkovať každému klientovi také praktické schopnosti a teoretické vedomosti aby bez problémov mohol dosiahnúť cieľ, pre ktorý oslovil našu autoškolu.
Kurzy na získanie vodičského oprávnenia
Podmienky
Osnova
Študovňa
Testy
Skupina B
Žiadateľovi o udelenie vodičského oprávnenia na vedenie motorových vozidiel skupiny B sa udeľuje vodičské oprávnenie skupiny B. Vodičské oprávnenie skupiny B oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny B, ako aj motorové vozidlá skupiny AM a B1. Vodičské oprávnenie skupiny B po dvoch rokoch od jeho udelenia oprávňuje viesť aj motorové vozidlá skupiny A1 s automatickou prevodovkou, a to len na území Slovenskej republiky. Ak jazdná súprava presahuje 3 500 kg, môže byť táto vedená držiteľom vodičského oprávnenia skupiny B po absolvovaní osobitného výcviku v autoškole alebo po zložení osobitnej skúšky z vedenia motorového vozidla. Vodičské oprávnenie skupiny B oprávňuje viesť na území Slovenskej republiky aj motorové vozidlá skupiny T, ktorých najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahuje 3 500 kg a jazdnú súpravu pozostávajúcu z motorového vozidla skupiny T a prípojného vozidla za predpokladu, že najväčšia prípustná celková hmotnosť jazdnej súpravy nepresahuje 3 500 kg
Minimálny vek na udelenie vodičského oprávnenia skupiny B je 17 rokov.
Držiteľ vodičského oprávnenia skupiny B, ktorému bolo vodičské oprávnenie skupiny B udelené pred dovŕšením veku 18 rokov, môže do dovŕšenia veku 18 rokov, najmenej však tri mesiace, viesť motorové vozidlo skupiny B len v prítomnosti osoby sediacej na mieste spolujazdca vedľa vodiča, ktorá je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny B najmenej 10 rokov a ktorú na tento účel zapíše orgán Policajného zboru do evidencie vodičov na žiadosť zákonného zástupcu. Osoba spolujazdca má v takom prípade primerané povinnosti vodiča a teda nesmie vykonávať túto funkciu:
bez príslušného vodičského oprávnenia, v čase jeho odobratia alebo počas zadržania vodičského preukazu,
ak požil počas jazdy alkohol alebo inú návykovú látku,
ak v čase jazdy sa po požití alkoholu alebo inej návykovej látky ešte môžu nachádzať v jeho organizme zvyšky požitej látky
ak po požil liek v čase, keď tento liek môže znížiť jeho schopnosť viesť vozidlo.
Do skupiny motorových vozidiel B patria:
motorové vozidlá okrem vozidiel skupiny AM, A1, A2, A a T, ktorých najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahuje 3 500 kg a ktoré sú konštruované a určené na prepravu najviac ôsmich osôb okrem vodiča; k motorovému vozidlu tejto skupiny smie byť pripojené prípojné vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 750 kg,
motorové vozidlá podľa (1) s prípojným vozidlom, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 750 kg za predpokladu, že najväčšia prípustná celková hmotnosť jazdnej súpravy nepresahuje 4 250 kg.
Skupiny A, A1, A2
Žiadateľovi o udelenie vodičského oprávnenia na vedenie motorových vozidiel
skupiny A sa udeľuje vodičské oprávnenie skupiny A. Vodičské oprávnenie skupiny A oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny A, ako aj motorové vozidlá skupiny AM, A1 a A2. Motorové trojkolky s výkonom presahujúcim 15 kW oprávňuje viesť, len ak je jeho držiteľ starší ako 21 rokov.
skupiny A1 sa udeľuje vodičské oprávnenie skupiny A1. Vodičské oprávnenie skupiny A1 oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny A1, ako aj motorové vozidlá skupiny AM.
skupiny A2 sa udeľuje vodičské oprávnenie skupiny A2. Vodičské oprávnenie skupiny A2 oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny A2, ako aj motorové vozidlá skupiny A1 a AM.
Minimálny vek na udelenie vodičského oprávnenia skupiny A je 24 rokov, skupiny A1 je 16 rokov, skupiny A2 je 18 rokov
Vodičské oprávnenie skupiny A2 možno udeliť aj žiadateľovi, ktorý
je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny A1 najmenej dva roky; to neplatí, ak ide o držiteľa vodičského oprávnenia skupiny A1 držbou vodičského oprávnenia skupiny A,
predloží čestné vyhlásenie o tom, že má najmenej dvojročnú prax vo vedení motorového vozidla,
vykoná osobitnú skúšku z vedenia motorového vozidla alebo absolvuje osobitný výcvik v autoškole,
splní ostatné podmienky na udelenie vodičského oprávnenia okrem podmienky podľa zákona č. 8/2009 Z. z., § 77 ods. 1 písm. f).
Vodičské oprávnenie skupiny A možno udeliť aj žiadateľovi, ktorý
je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny A2 najmenej dva roky,
predloží čestné vyhlásenie o tom, že má najmenej dvojročnú prax vo vedení motorového vozidla skupiny A2,
vykoná osobitnú skúšku z vedenia motorového vozidla alebo absolvuje osobitný výcvik v autoškole,
splní ostatné podmienky na udelenie vodičského oprávnenia okrem podmienky podľa zákona č. 8/2009 Z. z., § 77 ods. 1 písm. a) a f).
Do skupiny motorových vozidiel A patria:
dvojkolesové motorové vozidlá bez postranného vozíka alebo s postranným vozíkom vybavené motorom, ktorých najväčšia konštrukčná rýchlosť je viac ako 45 km.h-1 alebo ktorých zdvihový objem valcov motora je väčší ako 50 cm3 v prípade spaľovacieho motora,
motorové trojkolky s výkonom presahujúcim 15 kW
Do skupiny motorových vozidiel A1 patria:
dvojkolesové motorové vozidlá bez postranného vozíka alebo s postranným vozíkom vybavené motorom s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou vyššou ako 45 km.h-1, ktorých zdvihový objem valcov motora nepresahuje 125 cm3 a výkon nie je väčší ako 11 kW a pomer výkon/najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahuje 0, 1 kW/kg,
motorové trojkolky, ktorými sú vozidlá s tromi symetricky usporiadanými kolesami, vybavené motorom, ktorý má zdvihový objem väčší ako 50 cm3, ak je to spaľovací motor, alebo s najvyššou konštrukčnou rýchlosťou vyššou ako 45 km h-1, ktorých výkon nepresahuje 15 kW.
Do skupiny motorových vozidiel A2 patria:
dvojkolesové motorové vozidlá bez postranného vozíka alebo s postranným vozíkom vybavené motorom s výkonom nepresahujúcim 35 kW, s pomerom výkon/najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahujúcim 0, 2 kW/kg, ktoré nie sú odvodené od vozidla s viac ako dvojnásobkom ich výkonu.
Výučba teórie prebieha v našej učebni na ulici Obrancov mieru 6, praktické zručnosti si osvojíte na autocvičisku pred Mestskou halou a priamo v premávke. Praktický výcvik prebieha 7 dni v týždni, ráno, počas dňa aj večer, čím sa snažíme o skrátenie priebehu trvania aj bežných (nezrýchlených) kurzov. Pri výučbe teórie používame výpočtovú a prezentačnú techniku s kvalitnými aplikáciami, ktoré sú doplňované kvalifikovaným ústnym výkladom skúseného inštruktora. Veľký dôraz kladieme samozrejme aj na vozový park a jeho príslušenstvo. Pomerne často ho obmieňame a udržujeme vždy v 100%-nom stave.
Kondičné jazdy
Kondičné jazdy sú určené záujemcom, ktorí sú síce už držiteľmi vodičského oprávnenia, ale z rôznych dôvodov im chýbajú praktické zručnosti resp. istota pri šoférovaní v takej miere, aby dokázali samostatne bezpečne jazdiť v ostrej premávke.
V našej autoškole ponúkame zákazníkom kondičné jazdy pod odborným dohľadom skúsených inštruktorov a to tak na autocvičisku ako aj v ostrej premávke. Kondičné jazdy sú zamerané výlučne len a len na požiadavky a potreby klienta, preto celý priebeh každej kondičnej jazdy závisý len od neho. Samozrejmosťou je oboznámenie klienta s novými právnymi predpismi v oblasti cestnej dopravy.
Záujemcovia o kondičné jazdy si môžu:
stanoviť počet hodín jázd
určiť trasu a čas výcviku (víkendy, jazda v hustej mestskej premávke, jazda v noci)
špecifikovať nácvik konkrétnych činností (pohyb do kopca, parkovanie, prejazd križovatkou a pod.)
určiť miesto pristavenia vozidla
Doškoľovacie kurzy vodičov
Ak držiteľ vodičského oprávnenia v posledných dvanástich mesiacoch ako vodič motorového vozidla trikrát závažným spôsobom poruší pravidlá cestnej premávky, za ktoré mu bola uložená pokuta vo výške 60 eur a viac, orgán Policajného zboru rozhodne o povinnosti podrobiť sa doškoľovaciemu kurzu.
O zaradení držiteľa vodičského oprávnenia do doškoľovacieho kurzu vodičov, rozhoduje príslušný okresný dopravný inšpektorát okresného riaditeľstva Policajného zboru (ďalej len „dopravný inšpektorát“). Doškoľovací kurz vodičov sa skladá z výučby teórie a praktického výcviku. Obsah a rozsah učiva je členený podľa skupín vodičského oprávnenia, na ktoré sa výcvik vykonáva.
Výučba teórie
Praktický výcvik
PCP
TVV
ZBJ
PDN
6
2
2
2
6
VYSVETLIVKY:
PCP - predpisy o cestnej premávke a s nimi súvisiace právne predpisy
TVV - teória vedenia vozidla
ZBJ - zásady bezpečnej jazdy
PDN - problematika dopravnej nehodovosti
* - rozsah počtu hodín výučby teórie a praktického výcviku platí aj pre doškoľovací kurz podľa individuálnej učebnej osnovy
Praktický výcvik doškoľovacieho kurzu vodičov sa bude vykonávať v rozsahu výcviku najvyššej skupiny vodičského oprávnenia uvedenom v právoplatnom rozhodnutí príslušného dopravného inšpektorátu.
Napríklad:
ak je vodič držiteľom vodičského oprávnenia na skupinu A, B, T, C, CE a dopravný inšpektorát rozhodne o doškoľovacom kurze vodičov v plnom rozsahu vodičského oprávnenia, podľa tabuľky vodič absolvuje 12 vyučovacích hodín výučby teórie a praktický výcvik v rozsahu 6 vyučovacích hodín pre skupinu A vodičského oprávnenia a 6 vyučovacích hodín pre skupinu CE vodičského oprávnenia,
ak je vodič držiteľom vodičského oprávnenia na skupinu B, T, C, D, DE a dopravný inšpektorát rozhodne o doškoľovacom kurze vodičov v plnom rozsahu vodičského oprávnenia, podľa tabuľky vodič absolvuje 12 vyučovacích hodín výučby teórie a praktický výcvik v rozsahu 6 vyučovacích hodín pre skupinu DE vodičského oprávnenia.
Ak dopravný inšpektorát rozhodne o doškoľovacom kurze vodičov len na určitú skupinu vodičského oprávnenia, podľa uvedenej tabuľky vodič absolvuje 12 vyučovacích hodín výučby teórie a praktický výcvik v rozsahu 6 vyučovacích hodín pre určenú skupinu vodičského oprávnenia.
Po absolvovaní doškoľovacieho kurzu vodičov, prevádzkovateľ autoškoly vydá jeho účastníkovi osvedčenie